Ana Sayfa Hakkımızda Yeni Üyelik İletişim Formu
Kategoriler
Alışveriş Sepetim
Sepetiniz boş..
Üye / Bayi Girişi
Email :
Şifre :
   
Üye Ol | Şifremi Unuttum

Bayi Girişi

Modeller
Son Eklenenler
Son Gezdikleriniz
Henüz Gezdiğiniz Ürün Bulunmuyor
Sayfalar
Kısayol Bilgisi
Haberler
Garanti Koşulları

 Garanti Koşulları

*Sanal mağazamızda satışa sunulan tüm ürünler İTHALATÇI firmaların garantisindedir.

Garanti süreleri ürünlerin detayında belirtilen süre kadardır. Ürün detayında belirtilmemiş ise garanti süresi 2 yıldır.


Garanti Kapsamı Dışında Kalan Hususlar : 
Aşağıdaki durumlarda, mal veya ürüne garanti şartları uygulanmayacaktır. Bu hallerde üretici-ithalatçı-distribütör firmanın yetkili teknik servislerinin verecekleri rapor doğrultusunda, ürün tamamen veya kısmen garanti kapsamı dışında kalabilir. Ürünün, üretici firmanın veya ithalatçı firmanın kullanım kılavuzunda belirtildiği, iklimsa yetkili Servisi’nin önerdiği şekilde kullanılmadığının anlaşılması, müşterinin ihmali, yanlış ve amaç dışı kullanımdan kaynaklanan tüm arızalar. Ürünlerin amaçlarına aykırı olarak, normal çalışma ortamlarından ve/veya çalışma sürelerinden farklı olarak kullanılması; Yüksek veya düşük voltaj, elektrik tesisatı; uygun olmayan aksesuar ve diğer çalışma koşulları. Üretici tarafından tavsiye edilmeyen parça, aksesuar ve sarf malzemelerinin kullanılmasından kaynaklanan hasar ve arızalar. Yetkili servislerin ve yetkili elemanların dışında ürüne müdahale edilmesi, içten veya dıştan kurcalanması, tamir edilmeye çalışılması ve parça değiştirilmesinden kaynaklanan hasar ve arizalar. Ürünlerin dış yüzeylerinin (kabin, kapak, ayna yüzey, koruyucu katmanları, ön panel ) bozulması, kırılması veya çizilmesi. Nakliye sırasında, kaza ve doğal afetlerden dolayı meydana gelebilecek hasar ve arızalar. Garanti belgesi veya ürün üzerindeki orijinal seri numaralarının ve ürün üzerindeki ASYA KLİMA VE BİLGİSAYAR SİSTEMLERİ – ÇOŞKUN ARSLAN garanti mühürlerinin kaldırılması veya tahrif edildiği durumlarda garanti şartları geçersizdir. İhtilaf halinde ASYA KLİMA VE BİLGİSAYAR SİSTEMLERİ – ÇOŞKUN ARSLAN’ın kayıtları dikkate alınacaktır. www.asyaklima.com
ASYA KLİMA VE BİLGİSAYAR SİSTEMLERİ – ÇOŞKUN ARSLAN `ı temsil etmektedir. Bütün fatura, irsaliye garanti belgesi vs. gibi evraklar ve resmi işlemler bu firma sorumluluğundadır. 

Ayrıca


Ürün Garantisi 
Ürünler, imalatçı veya ithalatçı firma garantisi kapsamındadır. Satın almış olduğunuz ürünlerde, garanti süresi içinde meydana gelen arızalar, aşağıda ayrıntıları belirtilen garanti şartlarına göre ücretsiz olarak tamir ettirilir. Bazı ürünler, jelatinli ya da vakumlu ambalajda gelmekte, Garanti Belgesi de, ürünün bulunduğu kutunun içinde bulunmaktadır. Bu hallerde, ürünün orijinal halini bozmamak için, Garanti Belgesi, ürünü gönderirken doldurulmamakta, daha sonra, müşterilerimiz isterlerse, Garanti Belgesi"ni ayrıca bize gönderip doldurtabilirler. Ürün faturası ile sunulması halinde, bu şekildeki Garanti Belgeleri de geçer.


1- Garanti süresi malın tüketiciye teslim tarihinden itibaren başlar ve aksi belirtilmediği sürece en az iki yıldır. Malın arızalanması durumunda, tamirde geçen süre garanti süresine eklenir.


2- Malın tamir süresi en fazla 30 iş günüdür. Bu süre mala ilişkin arızanın servis istasyonuna, ya da satıcıya bildirim tarihinden itibaren başlar. Bu sürenin aşılması durumunda, müşteri, Malın ücretsiz değişimini yada bedel iadesini isteyebilir.


3- Malın arızasının 15 iş günü içerisinde giderilememesi halinde, imalatçı veya ithalatçı firma; Malın tamiri tamamlanıncaya kadar, benzer özelliklere sahip başka bir malı tüketicinin kullanımına tahsis etmek zorundadır.


4- Satıcı, Malın; garanti süresi içinde, gerek malzeme ve işçilik gerekse montaj hatalarından dolayı arızalanması halinde işçilik masrafı, değiştirilen parça bedeli ya da başka herhangi bir ad altında hiçbir ücret talep etmeksizin tamirini yapmak veya yaptırmakla yükümlüdür.


5- Arızalarda kullanım hatasının bulunup bulunmadığı servis istasyonları, servis istasyonunun mevcut olmaması halinde ithalatçı veya imalatçı firma tarafından düzenlenen raporla belirlenir. 

6- Tüketicinin onarım hakkını kullanmasına rağmen Malın;


a) Tüketiciye teslim edildiği tarihten itibaren, bir yıl içerisinde; aynı arızanın ikiden fazla tekrarlanması veya farklı arızaların dörtten fazla meydana gelmesi veya belirlenen garanti süresi içerisinde farklı arızaların toplamının altıdan fazla olması unsurlarının yanı sıra, bu arızaların maldan yararlanamamayı sürekli kılması, 
b) Tamiri için gereken azami sürenin (30 gün) aşılması, 
c) Arızanın tamirinin mümkün bulunmadığının belirlenmesi, 
Bu durumlarda, tüketici Malın ücretsiz değiştirilmesini, bedel iadesi veya ayıp oranında bedel indirimi talep edebilir. 
Arızalı ürünlerde izlenecek yol:

Aldığınız ürün ilk aldığınızda arızalı ise (İlk 7 Günlük Alışverişlerde) Firmamıza ulaştırdığınızda size yapılacak kontrolden sonra yenisi verilecektir.

* Değiştirilecek ürünün herhangi aksesuarı veya ambalajı eksik olmaması gerekmektedir. Eksik ambalaj veya Aksesuar durumunda Ürünün ithalatçı firma tarafından servis vermesi gerekmektedir.

İzmir Dışındaki Müşterilerimizin Arıza durumunda izlemesi gereken yol

Normal iade prosedürlerimiz aynen geçerli olmaktadır. Fakat Müşterilerimize tavsiyemiz iklimsa yetkili teknik servisini arayarak ürünün sorununun yazılım veya kendi donanımları ile ilgili bir sorun olmadığından emin olmalarıdır. Arızalı olduğuna karar verilen ürünler iklimsa yetkili teknik servisi tarafından en kısa sürede firmamıza veya ithalatçı firmaya kargo ile ulaştırmaları gerekmektedir. (Kargo Ödemeleri Müşterilerimiz tarafından yapılacaktır.)

Garanti süresi içinde arızalanan ürünler için izlenecek yol

Ürün iklimsa yetkili teknik servisine Güvenli bir ambalaj ile ulaştırılacak veya iklimsa yetkili teknik servis personeline teslim edilecek.Teslim edilen ürünler için Arıza Takip formu alınacak ve bu form ürünün onarım işlemi bittiğinde müşterimize teslim edilirken tekrar teslim alınacaktır. İklimsa yetkili teknik servisine bırakılan ürünler İlgili ithalatçı firmaya iklimsa yetkili teknik servisi tarafından ulaştırılacaktır. Bu prosedür yaklaşık 7-15 gün arasında gerçekleşmektedir fakat azami servis süresi yasalar ile 30 iş günü olarak belirlenmiştir.


İade prosedürü, ürün size ulaştığı anda başlar. Firmamızın sevkiyat koşullarında belirttiği şekilde size ulaşacak olan ürünü teslim almadan önce kesinlikle kontrol ediniz... 

1) Online yapılan işlemlerde ürün bedeli iadesi yapılırken Kredi Kartı Komisyonu kesilerek, iade talebini takiben 3 iş günü içerisinde ürün bedeli iade edilir.

2) Ürünü teslim aldıktan sonra iade etme veya değiştirme süreniz, fatura tarihinden itibaren 15 (onbeş) gündür. Sevkiyatta geçen süre, makbuz ibrazı ile kabul edilir.

3) İade alınacak veya değiştirilecek ürünün, GARANTİ KOŞULLARI bölümündeki şartlara tamamen uyması gerekmektedir.

4) Müşteri ürünü, kendisine teslim edildiği andaki durumu ile geri vermekle ve kullanım söz konusu ise kullanma dolayısıyla malın ticari değerindeki kaybını tazminle yükümlüdür.

5) Teslim aldığınız ürünün iade süresi dolana kadar, ürünün ticari değerinden kayıba uğramaması için ambalajını saklamanız gerekmektedir.

6) Müşterinin ürünü iade etmesi halinde, iade edilen ürün firmamıza ulaştığı andan itibaren üç (3) gün içerisinde ürün bedeli müşterinin istediği şekilde iade edilir. 

Bu site, Nora Medya E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır. © 2015 - Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Kopyalanamaz.
Asya Klima ve Bilgisayar Sistemleri - Çoşkun ARSLAN
İnönü Cad. No.546/A Poligon - İZMİR - TÜRKİYE - Tel : (0232) 246 25 18 Faks :(0232) 246 35 18